Fiica fostului campion olimpic Sorin Babii, campioană la tir în Oradea

SPORt tir

Performerul competiţiei a fost arădeanul Casian Codrean, care a stabilit un nou record naţional la juniori, cu un total de 386 de puncte.

„Finale frumoase cu spectatori entuziaşti, cu încurajări, cu o atmosferă excelentă. Rezultatele au fost pe măsura aşteptărilor în mare parte din cazuri", a observat Sorin Babii, preşedintele Federaţiei Române de Tir Sportiv.

Surpriza campionatului a fost Antonela Babii, fata cea mică a fostului campion olimpic. La doar 13 ani, sportiva clubului Omega Tehnoton Iaşi a reuşit să se impună în proba junioarelor mari, cu un total de 191,5 puncte. Printre învinse s-a numărat şi sora ei, Andreea, cu şase ani mai mare.

„A fost o satisfacţie deosebită duminică când Antonela s-a comportat foarte frumos în finală şi a reuşit să câştige titlul", a recunoscut Sorin Babii.

Sportivii gazdă au reuşit să cucerească 12 medalii. S-au făcut remarcaţi Sebastian Blajec, cu nou record personal la pistol, Ramona Cicortaş, Cristina Stoe şi Andreea Popescu.

În proba pe echipe, CSU Oradea a obţinut două titluri naţionale la juniori doi, pistol, atât la fete cât şi la băieţi.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Robert Rezmuves

Editor web: Adrian Laboş