HANDBAL FEMININ. CSM CSU Oradea - Dacia Mioveni 34-26

sport handbal fete

Echipa de handbal feminin CSM CSU Oradea a obținut o nouă victorie în Divizia A, seria de vest. Bihorencele au trecut cu 34-26 de Dacia Mioveni.

Meciul s-a disputat joi după-amiază în Arena „Antonio Alexe" şi a contat pentru etapa cu numărul 23.

Fără aportul a două jucătoare de bază, Aurelia Cristoaica şi Edina Somogyi, gazdele s-au încălzit ceva mai greu. Conduse cu cinci minute înainte de pauză, CSM CSU a dat tonul revenirii şi a intrat în repriza a doua cu un avans minim, 17-16.

A urmat un adevărat tur de forţă ce s-a încheiat cu opt reuşite consecutive ce au dus la o victorie confortabilă. Orădeanca Georgiana Codrea, cu zece reuşite, a fost cea mai bună marcatoare a partidei.

În etapa viitoare, programată pe 4 mai, la Braşov, Oradea va juca pe terenul celor de la HC Naţional.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş