JUDO. Medalii pentru sportivii de la LPS Bihorul la un turneu internațional

sport judo

În așteptarea primelor competiții importante din acest an, judoka orădeni și-au făcut încălzirea la turneul internaţional pentru tineret de zilele trecute, de la Drobeta-Turnu Severin. Cu o delegaţie de 30 de sportivi, LPS „Bihorul" s-a remarcat la toate cele trei categorii de vârstă.

În competiția juniorilor sub 23 de ani, Alex Creţ şi Tudor Blahuţă au câştigat aurul la 90, respectiv 100 de kilograme. Primul s-a impus şi în finala grupei de vârstă sub 18 ani, în timp ce Robert Goldiş a câștigat categoria 66 de kilograme.

La feminin, Bianca Suciu a obținut aurul categoriei +70 de kilograme după o finală cu colega sa de club, Carina Jurcă. La categoriile rezervate sportivilor sub 15 ani, Bianca Popa nu a avut rivală la 44 de kilograme, în timp ce Eduard Gyoker a fost învingător la categoria 50 de kilograme.

Redactor: Nicolae Mihalcea