Succes important împotriva liderului

rezumat futsal
Informatica Timișoara a provocat prima înfrângere liderului, United Galați. Bănățenii s-au impus cu 3-0 (1-0), dar au avut emoții: gălățenii au trimis de trei ori mingea în bară, de două ori la scorul de 0-0 și apoi au jucat fără portar aproape toate ultimele șapte minute, în încercarea de a reintra în meci.

Savic a deschis scorul în prima repriză, pentru ca la cinci minute de la reluare Florin Matei să facă 2-0, cu unul din cele mai frumoase goluri ale sezonului.

Felipe Pinto a închis tabela în minutul 31, la o greșeală mare a portarului Păduraru.

„Victorie importantă pentru noi, pentru că știam că Galațiul era cea mai în formă echipă din acest tur de campionat. Ne bucurăm că au venit foarte mulți fani pentru noi și că am demonstrat că suntem o echipă și ușor-ușor stăm bine în teren, am început să nu mai primim goluri”, a spus, la final, Robert Lupu, antrenor-jucător la gazde.

Informatica urcă pe trei în clasament, cu 6 puncte mai puțin decât liderul, însă și cu un joc mai puțin disputat - restanța cu campioana Cityus Târgu Mureș.