EURO 2016 | Al doilea meci în grupa României: Albania-Elveția. 0-1, scor final

elvetia albania 1 uefa 1

Minutul 76: Este rândul lui Sadiku să rateze, pentru Albania

Minutul 75: Intrat în minutl 61, în locul lui Mehmedi, elveţianul Embolo ratează majorarea scorului

Minutul 53: Elveţianul Seferović ratează din nou

Minutul 45: Elveţia conduce la pauză cu 1-0 după o primă repriză în care a avut posesia balonului 56% din timpul de joc

Minutul 36: Cana primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat. Albania rămâne în 10 jucători până la finalul partidei

Minutul 31: Albanezul Sadiku nu reuşeşte să înscrie

Minutul 23: Căpitanul Albaniei, Lorik Cana, primeşte un cartonaş galben

Minutul 15: Seferović ratează majorarea scorului pentru Elveţia

Minutul 14: Schär, căpitanul Elveţiei şli autorului golului, a primit cartonaş galben

Antrenor: Vladimir Petkovic

De Biasi, care a reușit performanța de a califica Albania pentru prima dată în istorie la un Campionat European, are în lot șase jucători născuți în Elveția: Ajeti, Veseli, Gashi, Abrashi, Bashași Taulant Xhaka.

Alți patru, Aliji, Cana, Kukeli și Lenjani, au crescut în Țara Cantoanelor, unde au emigrat în copilărie cu familiile, scrie digisport.ro.

Elveția, antrenată de bosniacul Vladimir Petkovic, are, la rândul său, nouă fotbaliști care s-au născut în afara Elveției, inclusiv trei albano-kosovari: Behrami, Shaqiri și Mehmedi.

Atacantul Derdiyok este elvețiano-lurd, Seferovic, elvețiano-bosniac, Dzemaili, elvețiano-macedonian,Moubandje, Djourou, Zakaria, Gelson și tânărul atacant Embolo s-au născut în Africa, iar Ricardo Rodriguez e chiliano-spaniol.

Elvețienii, care își dispută locul 2 în grupa A cu tricolorii lui Iordănescu, vor să profite de înfrângerea românilor pentru a lua un avans în duelul personal cu selecționata noastră.