Profesori în grevă. Ministru: Elevii să meargă mâine la școală

Data publicării:
pavel nastase_govro

Nu vor fi probleme în desfăşurarea Bacalaureatului, dau asigurări oficialii Ministerului Educaţiei, după ce sindicaliştii anunţaseră că cel puţin în sectorul 6 al Capitalei examenul ar putea fi afectat de greva profesorilor nemulţumiţi de noua Lege a salarizării. La rândul lor, şefii Inspectoratului Şcolar spun că nu au fost notificaţi în legătură cu protestul.

Eu îi rog pe toţi părinţii să-şi trimită copiii la şcoală, rog toate cadrele didactice care sunt implicate în activităţile didactice să-şi desfăşoare aceste activităţi didactice, iar examenul de Bacalaureat, proba de competenţe digitale, de asemeni, se va desfăşura în condiţii normale”, a spus Pavel Năstase, ministrul Educației.

„Cert este că, luni, şcolile vor fi deschise, elevii vor merge la şcoală indiferent că se declanşează sau nu greva generală, iar examenul de bacalaureat se va desfăşura în condiţii normale. Colegii mei inspectori din Sectorul 6 ţin legătura cu directorii şi în acest moment am informaţii că proba de competenţe digitale care e prevăzută a avea loc începând de luni se va desfăşura în condiţii normale”, a spus și Florian Lixandru, inspector general ISMB.

În sectorul 6, mulţi părinţi au primit mesaje din partea dascălilor care nu îşi vor ţine orele mâine.

Se pare că nu este clar calendarul sindicatului din învățămât așa că (...) mâine pot veni copiii la școală fără a face cursuri și numai cei care doresc. Cumva s-a anunțat. Știau unii părinți că este un protest al profesorilor și am fost anunțați”, spune un părinte.

Nemulţumirile sunt foarte multe, dar ca să rezumăm: nerespectarea programului de guvernare. Ştiţi că noi trebuia să primim 20% de la 1 iulie şi 30% de la 1 ianuarie şi acest lucru nu s-a respectat de actualul guvern. Noi tot timpul ne-am gândit la alţii. Ce fac copiii, ce fac părinţii, ce se întâmplă cu Bacul. Nu este vina noastră. E vina celor care nu ne plătesc. Pe ei să-i întrebaţi ce se întâmplă cu Bacul. Ce o să se întâmple cu Bacul? Se va amâna. Nu rămâne nimeni fără Bac. Dacă era o calamitate sau un război, ce se întâmpla? Învăţământul românesc intră în război”, a spus președintele SLSIP Sector 6.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Digi FM
Părinții lui Mario Iorgulescu, reacții după interviul dat de tânăr: "E un băiat bolnav. Este foarte gravă...
Pro FM
Fiica secretă a lui Freddie Mercury a murit din cauza unui cancer rar: "E cu tatăl ei iubit". Abia anul...
Film Now
A fost idolul femeilor în anii 2000, dar acum e de nerecunoscut. Cum arată actorul din "Alias" cu care s-a...
Adevarul
Zeci de radiologi din spitalele de stat „își vând” parafele clinicilor private. Cum sunt înşelaţi pacienţii
Newsweek
Un pensionar învinge Casa de Pensii și obține „valorificarea grupei a II-a în procent de 100%”. Cât ia în plus
Digi FM
Oana Roman, foc și pară pe profesorul de matematică al fiicei sale: „Eu nu înțeleg ce e în capul lor”. Ce a...
Digi World
De ce alcoolul îți afectează organismul mai puternic pe măsură ce înaintezi în vârstă, chiar dacă bei la fel
Digi Animal World
Crocodil uriaș, filmat cu un câine în gură într-un canal din Florida: „Cea mai mare teamă s-a adeverit”
Film Now
Matt Damon, apariție publică rară alături de soție și de cele patru fiice. Gia și-a ironizat amuzată tatăl pe...
UTV
Mădălina Ghenea a fost surprinsă la tribunalul din Milano. Vedeta cere 5 milioane de euro despăgubiri în...