LIGA I. CSMS Iaşi – Rapid 0-1. Rezultat decis de un autogol

2402 20iasi 20rapid-51237

Unicul gol al partidei a fost marcat de Creţu, în minutul 4, care a deviat mingea în propria poartă la o centrare de pe partea dreaptă a lui Pancu.Ieşenii au dominat apoi partida, dar s-au întrecut în ratări. Portarul rapidist Pecanha a făcut un joc foarte bun, aparând mai multe şuturi ale gazdelor.

Au jucat echipele:

CSMS Iaşi: Irimia - Creţu, Tincu, Avrămia, Vladu - Straton (Pătulea '75), Milea - Ciucur (Ionescu '63), Moutinho (Keita '81), Ţigănaşu - Herghelegiu. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Rapid: Pecanha - Al. Coman, Abrudan, Oros, N. Vasile - Dică - Martin (Călin '90+2), Herea, Grigorie, Ciolacu (Păun '84) - Pancu (Grigore '60). Antrenor: Marian Rada.

Cartonaşe galbene: Straton '14, Ţigănaşu '72, Vladu '90+2 / N. Vasile '71, Grigorie '79, Pecanha '84

Arbitri: Adrian Comănescu (central) - Vasile Marinescu, Bogdan Velicu (asistenţi) - Lucian Rusandu (rezervă)

La meci au asistat aproximativ 2.500 de spectatori, între care şi 400 de fani rapidişti.

După fluierul final, preşedintele Florin Prunea şi primarul oraşului Iaşi, Gheorghe Nichita, au avut o discuţie de 10-15 minute cu brigada de arbitri. Primarul i-a acuzat pe arbitri că au influenţat rezultatul neacordând două lovituri de la 11 metri.