Gabriel Liiceanu: Marile averi s-au făcut când justiția a fost subordonată politicului

Data actualizării: Data publicării:
liiceanu in fata ta

Vreme de un deceniu întreg în România s-a furat. O spune Gabriel Liiceanu, invitat la emisiunea „În faţa ta”. Scriitorul a explicat că, de la mijlocul anilor 90 şi până în 2005, justiţia a fost total subordonată politicului şi atunci s-au făcut marile averi. 

Forma supremă pe care a luat-o libertatea, pe care am dobândit-o după '90 la noi, a fost libertatea de a fura. Deodată furtul a devenit liber”, a spus Gabriel Liiceanu.

Un deceniu întreg se fura fără spaimă. Atunci s-au făcut mari averi. Și se fura grosolan. Justiţia atunci era total subordonată politicului. Devenise un obicei. Momentul în care justiţia a început să devină autonomă şi să funcționeze ca putere în stat s-a petrecut după 2005, când au apărut pe scenă două persoane: Monica Macovei şi Daniel Morar. Urmaşa lor e Codruța Kovesi”, a adăugat scriitorul.

Puteţi urmări interviul complet cu Gabriel Liiceanu aici.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât economisești dacă mergi cu 110 km/h în loc de 130 km/h. Diferența reală de bani și de timp
Digi FM
Descoperire incredibilă pe o plajă din Sicilia. Turiștii au găsit pungi pline cu sute de mii de euro
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Săruturi și gesturi tandre în Saint-Tropez. Cum au fost surprinși Katy Perry și Justin Trudeau pe o plajă din...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
De ce sunt îngrijorați prietenii lui Jennifer Aniston. Iubitul actriței, acuzat că îi exploatează imaginea
Adevarul
„Primarul MiSilă”. Ironii usturătoare după ce trupa de teatru a fost desființată într-un oraș important din...
Newsweek
Cum a ratat România un proiect de 200.000.000€ care ar fi asigurat funcționarea reactoarelor de la Cernavodă?
Digi FM
Emil Boc grădinarul. Primarul Clujului se mândrește cu recolta de roșii din propria grădină: "O satisfacție...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Pericolul invizibil din zilele caniculare. Câți litri de apă trebuie să bei vara și la ce alimente să ai...
Digi Animal World
Momentul în care un crocodil uriaș se apropie de două modele în timpul unei ședințe foto. Ce a pățit animalul...
Film Now
Stephen Baldwin explică de ce a renunțat la Hollywood în plină glorie: „Nu voiam să fiu Tom Cruise”
UTV
Laura Cosoi a publicat primele imagini cu fiica sa, Nina. „Travaliul nu este întotdeauna ușor”