profimedia-0571739337

Mingea cu care Diego Armando Maradona a înscris două goluri în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 1986 va fi scoasă la licitație. Aceasta ar putea fi vândută cu aproape 3 milioane de lire sterilene, scrie BBC.

Mingea a fost folosită toate cele 90 de minute în sferturile de finală de la Cupa Mondială din 1986. Foto: Profimedia Images | Poza 1 din 12
,

Mingea folosită în meciul dintre Anglia și Argentina are un preț estimat între 2,5 și 3 milioane de lire sterline. Aceasta a fost folosită pentru toate cele 90 de minute ale meciului, care rămâne una dintre cele mai importante și controversate partide din istoria Cupei Mondiale.

Mingea este vândută de Ali Bin Nasser, arbitrul tunisian care a validat golul lui Maradona. Bin Nasser a spus: „Această minge face parte din istoria fotbalului – este momentul potrivit pentru a o împărtăși lumii.”

Maradona a marcat în deschiderea partide lovind mingea cu mâna pe lângă portarul Angliei Peter Shilton.

Bin Nasser nu a observat hențul și a validat golul, despre care ulterior s-a spus că a fost „puțin cu capul lui Maradona și puțin cu mâna lui Dumnezeu”.

Cel de-al doilea gol al meciului a devenit cunoscut drept „golul secolului”, în care a Maradona a driblat cinci jucători ai Angliei și portarul.

Argentina a câștigat meciul cu 2-1 și în cele din urmă a câștigat Cupa Mondială din Mexic, după ce a trecut de Belgia în semifinale și a învins Germania de Vest în finală.

Mingea este vândută la licitație pe 16 noiembrie, ca parte a unui eveniment special dedicat Cupei Mondiale.

„Momentul, istoria dintre cele două echipe și hențul au făcut ca acest meci să fie unul dintre cele mai faimoase și emoționante meciuri din istoria fotbalului”, a declarat Graham Budd, președintele casei de licitații.