FOTE. Dorottya Buzaş a câștigat argintul la biatlon, a treia medalie pentru România

21012013 20biatlon-50739

Aceasta este a treia medalie a delegaţiei României la FOTE 2013 după aurul şi argintul cucerite de Emil Imre la patinaj viteză short track în probele de 1.000, respectiv 500 de metri.

Legitimată la CSS Miercurea Ciuc, Dorottya Buzaşa avut trageri fără greşeală şi, cu un timp total de 19 minute şi 34 de secunde, s-a clasat a doua. Românca a încheiat, marţi, pe poziţia a 12-a în întrecerea de 10 kilometri şi s-a revanşat de această dată.

Pista de biatlon de la Cheile Grădiştei nu a adus însă un rezultat la fel de bun pentru Renata Racz, Oana Vălean şi Bernadette Focze, care nu au prins podiumul, informează DigiSport.