LIGA CAMPIONILOR. Malaga – FC Porto 2-0. Spaniolii au furnizat surpriza optimilor

1403 20malaga 20porto-54698

În faţa unor tribune arhipline, Malaga a făcut un meci de poveste în compania lui Porto. Gruparea andaluză a controlat cu autoritate partida de pe La Rosaleda. În minutul 43, Isco a reuşit o adevărat bijuterie, prin care a egalat scorul general.

Situaţia celor de la Porto s-a complicat şi mai tare imediat după pauză, când Defour a primit al doilea galben şi a fost trimis la cabine. Isco a pus presiune pe defensiva lusitană, dar golul a venit din partea lui Roque Santa Cruz. Abia introdus pe teren, atacantul paraguayan a lovit decisiv în minutul 77.

S-a terminat 2-0 pentru Malaga, care îşi continuă aventura în UEFA Champions League.

Au jucat echipele:

Malaga: Willy Caballero - Jesus Gamez, Demichelis, Weligton, Antunes - Toulalan, Iturra - Joaquin (Camacho '88), Julio Baptista (Santa Cruz '74), Isco - Saviola (Piazon '78). Antrenor: Manuel Pellegrini.

FC Porto: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Alex Sandro (Atsu '70) - Lucho Gonzalez, Fernando, Moutinho (J. Rodriguez '46) - Defour, Martinez, Varela (Maicon '58). Antrenor: Vitor Pereira.

Meciul a fost arbitrat de Nicola Rizzoli (Italia).

În celălalt meci disputat aseară, Bayern Munchen a fost învinsă, acasă, cu 2-0, de către Arsenal, dar a obţinut calificarea graţie victoriei cu 3-1 obţinută la Londra.

Formaţiile calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt următoarele: Real Madrid, FC Barcelona, Malaga (toate Spania), Borussia Dortmund, Bayern Munchen (ambele Germania), Paris Saint-Germain (Franţa), Juventus Torino (Italia) şi Galatasaray Istanbul (Turcia).

Tragerea la sorţi va avea loc vineri, la Nyon.