Catalin Chirila
Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur la canoe simplu 500 m la Campionatele Mondiale. Foto: Profimedia

Sportivul român Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe 500 metri, vineri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Chirilă, care a avut cei mai buni timpi în serii (01 min 47 sec 349/1000) şi semifinale (1 min 46 sec 861/1000), s-a impus în finală cu timpul de 1 min 45 sec 373/1000, fiind urmat de germanul Conrad Scheibner, în 01 min 45 sec 723/1000, şi de moldoveanul Serghei Tarnovschi, în 01 min 46 sec 746/1000, scrie Agerpres.

Cătălin Chirilă şi-a îmbunătăţit astfel performanţa la 500 metri (probă neolimpică), după ce anul trecut obţinuse argintul la Mondialele de la Dartmouth (Canada).

Canoistul legitimat la CSA Steaua va evolua sâmbătă, de la ora 13:01, în finala de la 1.000 metri (olimpică), în care s-a calificat cu al doilea timp. Competiţia contează pentru calificarea la JO 2024, primii 6 din finală urmând să obţină biletele pentru Paris. Chirilă este campionul mondial en titre în această probă.