CFR Cluj a remizat acasă în cel de-al doilea meci din Europa Conference League

Jucători de la CFR Cluj la încălzire.
CFR Cluj a remizat acasă cu echipa daneză Randers FC, scor 1-1. Foto: Facebook / CFR Cluj

CFR Cluj a remizat acasă cu echipa daneză Randers FC, scor 1-1, în meciul disputat joi seara pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în Grupa D a competiţiei fotbalistice Europa Conference League.

Randers a condus după golul lui Alhaji Kamara din minutul 40. Claudiu Petrila a egalat în minutul 68.

Campioana României a fost departe de evoluţiile remarcabile din cupele europene din sezoanele trecute, când a întâlnit nume prestigioase ca Sevilla FC, Lazio Roma sau Celtic Glasgow, însă a salvat parţial impresia după un joc mai bun în ultimele aproximativ 30 de minute.

CFR Cluj a evoluat modest în prima repriză, reuşind cu greu să se apropie de careul advers, în faţa unei echipe cu mulţi jucători înalţi.

Randers a avut prima ocazie în minutul 3, dar portarul Cristiano Figueiredo a fost atent la şutul lui Ankersen. Kamara a fost periculos în minutul 22, iar în minutul 34 Manea a scos de pe linia porţii la o execuţie a lui Odey.

Burcă a fost destul de periculos cu o lovitură de cap la un corner (37). Portarul lui Randers a apărat şutul lui Păun (39).

Aproape imediat, Randers a înscris prin Kamara, nemarcat, la un corner (min 40).

CFR a legat mai bine jocul în debutul actului secund, dar oaspeţii au preluat câteva minute controlul meciului şi fost mai periculoşi, prin acelaşi Kamara (55), iar Cristiano Figueiredo a respins în corner şutul lui Kehinde (58).

Echipa lui Dan Petrescu a revenit în atac, iar portarul Carlgren a fost atent la şutul lui Bordeianu (61). Kehinde putea majora avantajul oaspeţilor, însă lobul său a nimerit transversala (64).

Petrila, introdus de câteva minute, a fost găsit de Deac şi şi-a valorificat viteza, marcând golul egalării în min. 68. Denis Alibec, intrat pe teren odată cu Petrila, a contribuit la această fază.

Cestor a trimis peste poartă la o fază fixă, în min. 74. Goalkeeperul lui Randers a atins o centrare a lui Florin Ştefan, mingea lovind bara (83).

Ambele echipe au căutat în final victoria, dar nu au reuşit să înscrie.

În primul meci din faza grupelor, campioana României a fost învinsă în deplasare de echipa cehă Jablonec (0-1), iar Randers a remizat acasă cu formaţia olandeză AZ Alkmaar (2-2).

Joi, Alkmaar a dispus pe teren propriu de Jablonec cu 1-0.

CFR va juca următorul meci din grupă împotriva lui Alkmaar, la Cluj, pe 21 octombrie, informează Agerpres.

CFR Cluj, ultima clasată în grupa de Conference League

În celălalt meci al Grupei D din Conference League, AZ Alkmaar a învins-o pe Jablonec cu 1-0.

AZ Alkmaar este pe primul loc, cu patru puncte, Jablonec, grupare care a trecut de CFR Cluj în prima etapă, este pe a doua poziție, cu trei puncte, Randers, cu două puncte, ocupă locul trei, în timp ce gruparea antrenată de Dan Petrescu este ultima clasată, cu un singur punct, potrivit digisport.ro.

CFR Cluj - Randers FC 1-1 (0-1)

Au marcat: Claudiu Petrila (68), respectiv Alhaji Kamara (40)
Cluj-Napoca, Stadion „Dr. Constantin Rădulescu”
Europa Conference League - Grupa D

Au evoluat echipele:

CFR CLUJ: 23. Cristiano Figueiredo - 4. Cristian Manea, 3. Andrei Burcă, 92. Mike Cestor, 96. Florin Ştefan - 21. Bismark Adjei-Boateng (19. Juan Culio, 82), 5. Jonathan Rodriguez (37. Mihai Bordeianu, 46), 10. Ciprian Deac - 7. Adrian Păun (75. Mihai Adrian Gîdea, 90+4), 22. Gabriel Debeljuh (77. Denis Alibec, 63), 18. Valentin Costache (27. Claudiu Petrila, 63).
Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 43. Cristian Bălgrădean, 89. Otto Hindrich - 6. Daniel Graovac, 13. Denis Ciobotariu, 29. Rachid Bouhenna, 77. Denis Alibec, 82. Alin Fica, 98. Raul Haiduc.

RANDERS FC: 1. Patrik Carlgren - 15. Bjorn Kopplin (căpitan), 8. Simon Piesinger, 2. Simon Graves Jensen, 19. Oliver Bundgaard - 9. Jakob Ankersen (12. Simon Tibbling), 6. Lasse Berg Johnsen, 20. Vito Hammershoj-Mistrati (18. Tobias Klysner, 86), 10. Tosin Kehinde - 90. Stephen Odey (44. Nicolai Brock-Madsen, 69), 99. Alhaji Kamara (14. Frederik Lauenborg, 63).
Antrenor: Thomas Thomasberg.
Rezerve neutilizate: 22. Andreas Sondergaard, 25. Jonas Dakir - 11. Erik Marxen, 17. Jesper Lauridsen, 30. Vincent Onovo, 40. Filip Bundgaard, 45. Marvin Egho.

Arbitru: Davide Massa. Arbitri asistenţi: Fabiano Preti, Stefano Alassio; al patrulea oficial: Davide Ghersini (toţi din Italia).