Farul, eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de HJK Helsinki. Echipa lui Hagi câștigase în tur

hagi da indicatii de pe marginea terenului
Echipa lui Hagi, eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de HJK Helsinki. Foto: Profimedia

Farul Constanţa a ratat calificarea în grupele Europa Conference League la fotbal după ce a fost învinsă de formaţia finlandeză HJK Helsinki cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe Helsinki Football Stadium, în manşa secundă a play-off-ului.

După o victorie cu 2-1 la Ovidiu, Farul a făcut un meci slab în Finlanda şi s-a înclinat prin golurile marcat de Bojan Radulovic (20, 70), părăsind competiţia.

Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi au făcut destul de multe greşeli, iar două le-au fost fatale, într-un meci în care au evoluat lent, previzibil, fără vlagă şi inspiraţie.

Campioana Finlandei a marcat chiar în minutul 5, prin acelaşi Radulovic, după un corner executat de Lingman, dar golul a fost anulat pentru un presupus ofsaid.

Gazdele au reuşit, totuşi, să deschidă scorul în min. 20, după o minge pierdută de Băluţă, Hostikka a centrat şi spaniolul Radulovic a reluat cu capul.

Prima oportunitate a constănţenilor a venit în min. 32, când Nedelcu a trimis cu capul, dar fără probleme pentru portar. Farul a controlat jocul şi a mai ratat prin Băluţă (39), care a reluat puţin alături din 6 metri. Mazilu (41) a şutat slab, mingea fiind prinsă de portar. Cea mai bună ocazie din prima repriză pentru Farul a fost şutul lui Nedelcu (43), de la 30 de metri, respins de portar.

HJK a ratat în debutul reprizei secunde, prin Radulovic (50), care a trimis cu capul peste poartă din 7 metri. Radulovic (51) a reluat pe lângă ţintă, după ce Aioani a respins şutul lui Keskinen de la 15 metri.

În min. 62, Aioani a gafat şi a scăpat mingea, dar Larie a reuşit să blocheze, iar apoi portarul a reţinut şutul lui Hostikka.

Munteanu a pierdut o minge la mijlocul terenului în min. 70, a urmat un contraatac, iar Radulovic a reluat din 6 metri la pasa lui Lingman.

În faţa unei formaţii care s-a apărat avansat, Farul a forţat un gol care să trimită meciul în prelungiri, dar Mazilu nu a reuşit să înscrie din două oportunităţi: Maenpaa a respins şutul tânărului atacant (90+2), iar apoi viitorul jucător al lui Brighton a trimis puţin pe lângă poartă (90+5).

HJK, după ce în sezonul trecut a evoluat în grupele Europa League, acum va juca în grupele Europa Conference League. Farul a trecut pe lângă o premieră, calificarea în grupele unei cupe europene, scrie Agerpres.

HJK Helsinki - FCV Farul Constanţa 2-0 (1-0)

A marcat: Bojan Radulovic (20, 70).
Cartonaşe galbene: Nedelcu (37), Toivio (54), Kiki (74), Dussaut (85).
Helsinki, Helsinki Football Stadium
Europa Conference League - play-off (manşa secundă)
În prima manşă: 1-2.

Au evoluat echipele:

HJK: 85. Niki Maenpaa - 4. Joona Toivio, 15. Miro Tenho (căpitan), 6. Aapo Halme - 27. Kevin Kouassivi-Benissan, 14. Matti Peltola, 10. Lucas Lingman (24. Georgios Kanellopoulos, 84), 23. Pyry Soiri - 7. Santeri Hostikka (56. Perparim Hetemaj, 87), 9. Bojan Radulovic, 18. Topi Keskinen.
Antrenor: Toni Korkeakunnas.
Rezerve neutilizate: 1. Jesse Ost - 2. Tuomas Ollila, 3. Nicholas Hamalainen, 5. Kristopher Da Graca, 11. Roope Riski, 17. Hassane Bande, 19. Aleksi Paananen, 22. Jukka Raitala, 29. Anthony Olusanya, 37. Atomu Tanaka.

FARUL: 12. Marian Aioani - 22. Dan Sîrbu (99. Damien Dussaut, 63), 17. Ionuţ Larie (căpitan; 24. Constantin Grameni, 89), 3. Mihai Popescu, 25. David Kiki - 6. Tudor Băluţă, 16. Dragoş Nedelcu (21. Kevin Boli, 63), 18. Andrei Artean (19. Luca Andronache, 89) - 9. Louis Munteanu, 7. Rivaldinho (26. Adrian Mazilu, 25), 10. Constantin Budescu.
Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 1. Alexandru Buzbuchi - 5. Diogo Queiros, 8. Ionuţ Vînă, 45. Gustavo Marins, 66. Darius Grosu, 77. Enes Sali, 80. Nicolas Popescu.

Arbitru: Sebastian Gishamer; arbitri asistenţi: Roland Riedel, Santino Schreiner; al patrulea oficial: Walter Altmann (toţi din Austria)
Arbitru video: Alan Kijas (Austria); arbitru asistent video: Josef Spurny (Austria)
Observator UEFA pentru arbitri: Bosko Jovanetic (Serbia); Delegat UEFA: Olivier Chovaux (Franţa)

Editor : Liviu Cojan