FC Voluntari a învins Astra şi a câştigat Cupa României pentru prima oară

170528_PLOIESTI_VIITORUL_ASTRA_24_INQUAM_Photos_Octav_Ganea

Formaţia FC Voluntari a învins, sâmbătă, la Ploieşti, echipa Asta Giurgiu, scor 6-4, la loviturile de departajare şi a câştigat Cupa României pentru prima oară în istoria sa.

Astra Giurgiu a deschis scorul prin Ioniţă, în minutul 36, FC Voluntari reuşind egalarea prin Marinescu, în minutul 83, din penalti.

0-1: Ioniţă a primit o minge în partea dreaptă, a pătruns în centru şi a înscris cu un şut de la 17 metri.

1-1: Marinescu a transformat penaltiul acordat de arbitrul Istvan Kovacs pentru faultul în careu comis de Junior Morais asupra lui Voduţ.

La loviturile de departajare, pentru FC Voluntari au marcat Ad. Bălan, Marinescu, Voduţ, Ivanovici şi C. Achim. Pentru Astra Giurgiu au înscris Fabricio, Săpunaru şi Seto, iar Al. Stan a ratat.

La partida de pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti au asistat 9.274 de spectatori.

Înaintea meciului s-a intonat imnul de stat al României, de către fanfara Jandarmeriei Române.

Acesta a fost ultimul meci al antrenorului Marius Şumudică la Astra Giurgiu şi ultimul din carieră pentru Florin Lovin.