HANDBAL. România – Muntenegru 20-23. Prima înfrângere la Europene

s22 20handbal 20romania 20beta 20071212 20new-37503

Elevele lui Tadici au început foarte bine meciul cu vicecampioanele olimpice de la Londra, pe care le-au condus în mai multe rânduri chiar şi cu trei goluri diferenţă, reuşind să încheie prima repriză cu un avantaj minim: 10-9.

Imediat după pauză, Nechita a urcar scorul la 11-9, după care ex-iugoslavele au trecut rapid la conducere, pe care nu au mai cedat-o până la final.

Golurile României au fost marcate de Brădeanu (6), Geiger (5), Meiroşu (3), Nechita (2), Neagu (2) şi Manea (2).

Muntenegru - Bulatovici 9 goluri, Knezevici 5, Dokici 4, Radicevici 2, Mehmedovici 1, Lazovici 1, Jovanovici 1.

Cele două echipe erau calificate în grupa principală II încă dinaintea disputei directe, lor alăturându-se şi Rusia, care tot vineri a învins Islanda, cu 30-21.

În grupa principală tricolorele vor întâlni Spania (9 decembrie), Ungaria (11 decembrie) şi Germania (13 decembrie).

Clasamentul grupei principale II arată astfel: 1. Muntenegru 4 puncte, 2. Ungaria 4, 3. Spania 2, 4. Rusia 1, 5. România 1, 6. Germania 0.