LIGA I. FC Vaslui – Oţelul Galaţi 1-0. Unii cu barele, alţii cu punctele

antal

Oţelul a început mai bine meciul de la Vaslui şi a irosit prima ocazie prin Paraschiv, pentru ca apoi mingea şutată de Filip să nimerească bara transversală a porţii lui Straton.

La pauză a fost însă, 1-0 pentru gazde. În minutul 43, fostul atacant al Oţelului, Liviu Antal, a prins un şut excelent şi l-a învins pe Grahovac.

Gălăţenii au trecut pe lângă egalare în două rânduri. Nou intratul Marquinhos a ţintit bara în minutul 70, iar Astafei nu l-a putut învinge pe Grahovac cu două minute înainte de final.

S-a încheiat 1-0 pentru FC Vaslui, iar echipa lui Gabi Balint a ajuns la trei victorii consecutive în campionat.

Au jucat echipele:

FC Vaslui: Straton - Milanov, Celeban (Cordoş '72), Varela, Sălăgeanu - Caue, Jumisse - Antal, Buhăescu (N'Doye '77), Tendeng (R. Costin '60) - Temwanjera. Antrenor: Gabi Balint.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Cojoc, Benga, Sg. Costin, Ljubinkovici - I. Filip, Giurgiu - Astafei, G. Paraschiv (Băjenaru '75), Stromajer (Marquinhos '65) - Vancea (Tudorie '58). Antrenor: Marian Dinu.

Cartonaşe galbene: Temwanjera '47, Buhăescu '66 / Cojoc '29, Stromajer '51. Costin '57

Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat la cele două linii de Vladimir Urzică şi Bogdan Gheorghe. Rezervă a fost Mihai Amorăriţei.