România învinge Israel cu 2-1 și se califică la EURO 2024

fotbal-romania-israel-preliminarii-euro-2024

ACTUALIZARE 23:40 România a câștigat meciul cu Israel cu 2-1 și se califică la EURO 2024. Au marcat Ianis Hagi și George Pușcaș.

România va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

Tricolorii au făcut un meci foarte bun în Ungaria, în ciuda unui start ratat, câştigând prin golurile marcate de George Puşcaş (10) şi Ianis Hagi (63). Israelul deschisese scorul în min. 2, prin Eran Zahavi (2).

Știrea inițială:

Meciul Israel – România, care poate duce tricolorii la Campionatul European din 2024, are loc, sâmbătă seară, pe Puskás Akadémia Pancho Aréna din Felcsút. După ce israelienii au condus cu 1-0 din minutul 2, George Puşcaş a egalat în minutul 10. La pauză, scorul a fost 1-1, dar în minutul 64 România a preluat conducerea prin Ianis Hagi.

Meciul Israel – România, care poate duce tricolorii la Campionatul European din 2024, a început, sâmbătă seară, pe Puskás Akadémia Pancho Aréna din Felcsút. Partida contează pentru penultima etapă a grupei I de calificare la Euro.

Meciul este arbitrat de francezul François Letexier.

Cele două echipe evoluează în următoarele formule:

ISRAEL: 18. Glazer – 2. Eli Dasa-cpt., 4. Miguel Victor, 3. Goldberg, 12. Revivo – 8. Dor Peretz, 6. Lavi, 15. Gloukh – 11. Khalaili, 7. Zahavi, 19. Turgeman. Selecţioner: Alon Hazan

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu-cpt. – 14. Hagi, 9. Puşcaş, 19. Drăguş. Selecţioner: Edward Iordănescu

Tricolorii vor obţine calificarea la Campionatul European dacă nu vor pierde partida cu Israel.

Tot sâmbătă, Belarus a învins Andorra, scor 1-0. Partida Elveţia – Kosovo a început la ora 21.45.

În ultima etapă a grupei I, naţionala va evolua cu Elveţia, pe Arena Naţională, în data de 21 noiembrie. Tot în 21 noiembrie Kosovo va întâlni Belarus şi Andorra va juca împotriva Israelului.

Calificarea la Euro ar fi prima pentru reprezentiva României la un turneu final după opt ani. La Euro 2016, tricolorii au fost eliminaţi în faza grupelor.

Editor : Adrian Dumitru