VIDEO. Petrolul a câştigat cu 1-0 pe terenul Pandurilor şi a urcat pe locul secund al clasamentului

petrolul

Unicul gol al partidei a fost înscris de Hamza, în minutul 52, cu un şut de la aproximativ 5 metri. Cu această reușită, tunisianul a ajuns la 9 goluri marcate în acest sezon, fiind golgeterul echipei antrenate de Cosmin Contra. Hamza ar mai fi putut înscrie un gol şi în prima repriză, însă şutul său a nimerit bara porţii apărate de Stanca.

Cu o singură înfrângere în actualul sezon, Petrolul a urcat pe locul al doilea în Liga 1, cu 40 de puncte, la un punct în spatele Astrei Giurgiu. Pe 3 este Steaua, cu 38 de puncte, dar şi cu 3 meciuri mai puţin disputate.

Au jucat echipele:

Pandurii Târgu Jiu: Stanca - Pleaşcă, Paraskevas, Mamele, Momcilovici - Elton, Paul Anton - Nicoară (Sipo '75), Eric, DiStefano (Buleică '65) - Shamsin (Dos Santos '46). Antrenor: Cristian Pustai.

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Alcenat, Geraldo (De Lucas '46), Benga, Guilherme - Hoban, Romario - Boudjemaa, Teixeira, Juan Albin (Mustivar '71) - Hamza (Dore '82). Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Elton '72, Buleică '85 / De Lucas '53

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Octavian Şovre, Vasile Marinescu (asistenţi) - Florin Miron (rezervă).

VIDEO. Golurile și cele mai importante faze, pe digisport.ro.