Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă a lumii în 2016

Data publicării:
cristina neagu foto2 facebook

Internaționala română Cristina Neagu a fost votată cea mai bună handbalistă a lumii în anul 2016 în ancheta realizată de portalul de profil Handball Planet, scrie Agerpres.

cristina neagu foto2 facebook

Neagu (ZRK Buducnost Podgorica) a ocupat primul loc, cu 64 de puncte, în ancheta realizată cu participarea unor jurnaliști specializați pe handbal din 19 țări. Neagu a cucerit titlul și în 2015.

Ea a fost urmată în clasament de două jucătoare norvegiene, Heidi Loke (Gyor), 62 puncte, și Nora Mork (Gyor), 61 puncte.

În ancheta realizată de Handball Planet pe posturi au mai fost nominalizate Oana Manea (CSM București) și șase jucătoare străine care evoluează la CSM București, campioana Europei.

Neagu a fost, evident, cel mai bun inter stânga, cu 64 puncte, devansându-le pe olandeza Estavana Polman (Team Esbjerg), 21 puncte, și pe croata Andrea Penezic (ZRK Vardar Skopje), 13 puncte.

Cea mai bună extremă stânga a fost votată Camilla Herrem (ZRK Vardar Skopje/Norvegia), cu 43 puncte, urmată de rusoaica Polina Kuznețova (Kuban Krasnodar), 22 puncte, și muntenegreanca Majda Mehmedovic (CSM București), 18 puncte.

Cel mai bun centru a fost desemnată suedeza Isabelle Gullden, de la CSM București, cu 43 puncte, unul mai mult ca olandeza Nycke Groot (Gyori AUDI ETO KC), locul al treilea fiind ocupat de rusoaica Daria Dmitrieva (Lada Togliatti), 20 puncte.

Norvegianca Nora Mork a fost aleasă cel mai bun inter dreapta, cu 61 puncte, urmată de Alexandra Lacrabere (ZRK Vardar Skopje/Franța), 29 puncte, și Katarina Bulatovic (ZRK Buducnost Podgorica/Muntenegru), 21 puncte.

Cea mai bună extremă dreapta este rusoaica Ana Viahireva (Rostov pe Don), 46 puncte, care le-a devansat pe Carmen Martin (CSM București/Spania), 36 puncte, și pe suedeza Nathalie Hagman (Nykobing Falster), 21 puncte.

Heidi Loke a ocupat primul loc la pivoți, cu 62 puncte, urmată de olandeza Yvette Broch (Gyori AUDI ETO KC), 21 puncte, și de Oana Manea (CSM București), 20 puncte.

Cel mai bun portar a fost desemnat Kari Grimsbo (Gyori AUDI ETO KC/Norvegia), cu 52 puncte, urmată de Amandine Leynaud (ZRK Vardar Skopje/Franța), 19 puncte, și de croata Jelena Grubisic (CSM București), 14 puncte.

Titlul de cea mai bună apărătoare a revenit braziliencei Eduarda Amorim (Gyori AUDI ETO KC), cu 47 puncte, urmată de Beatrice Edwige (Metz Handball/Franța), 19 puncte, și de suedeza Linea Torstensson (CSM București), 9 puncte.

Punctajele au rezultat în urma voturilor acordate de fani pe site-ul Handball-Planet.com, cumulate cu cele ale jurnaliștilor. În clasamentul final, opțiunile fanilor au fost convertite în puncte, 10, 7, 4, respectiv 1, iar cele ale jurnaliștilor au fost 5, 3, 2, respectiv 1.

CSM București a avut cele mai multe nominalizări, 7, urmată de Gyor (6), ZRK Vardar (5), ZRK Buducnost (3) etc.

Franța a dat cele mai multe propuneri (6), urmată de Norvegia (4), Rusia (4), Muntenegru, Olanda, Suedia (câte 3), Germania, România (2), Serbia, Croația, Brazilia, Ungaria și Spania (1).

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cine poate ieși mai devreme la pensie. Trei situații prevăzute de noua lege care îi avantajează pe români
Digi FM
Vila unde regina Elisabeta a II-a își savura ceaiul la malul mării a fost scoasă la vânzare. Cum arată...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Puya își anunță retragerea din muzică după peste 20 de ani de carieră: „Mai fac trei albume și gata. Pensie!”
Film Now
Jennifer Lopez, în centrul speculațiilor despre operații estetice, după o apariție care a făcut valuri: "De...
Adevarul
Un antiinflamator luat frecvent pentru dureri articulare poate avea riscuri serioase. Milioane de oameni îl...
Newsweek
Un tribunal a declarat contributiv la pensie stagiul aferent grupelor de muncă. Alt tribunal a refuzat. De ce?
Digi FM
„Era furios”. Sharon Stone dezvăluie reacția halucinantă a soțului ei când medicii i-au recomandat o dublă...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Obiceiul de seară care îți afectează creierul fără să îți dai seama. Mulți îl practică înainte de culcare
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
Jennifer Aniston face declarații rare, la mai bine de 20 de ani, despre Brad Pitt. Ce a spus despre apariția...
UTV
Jennifer Lopez a întors toate privirile la premiera filmului „Office Romance”. Artista a apărut alături de...