Andy Murray, eliminat în sferturile de finală la US Open

2016 US Open - Day 10

Tenismanul britanic Andy Murray, campionul olimpic en titre și numărul 2 mondial, a fost eliminat în sferturile de finală ale ultimului turneu de Mare Șlem al anului, US Open, fiind învins în cinci seturi, 1-6, 6-4, 4-6, 6-1, 7-5, de japonezul Kei Nishikori, într-o partidă disputată miercuri la Flushing Meadows, scrie Agerpres.

Foto> Guliver/GettyImages

Murray a suferit cu această ocazie a doua sa înfrângere în ultimele 28 de partide, iar până la competiția de la New York a disputat șapte finale consecutive în circuitul ATP, fiind prezent, totodată, în ultimul act la precedentele trei turnee de Grand Slam ale anului: Openul Australiei, Roland Garros și Wimbledon.

Nishikori, cap de serie numărul 6 și finalist la ediția 2014 a Openului Statelor Unite, se va lupta pentru un loc în finală cu elvețianul Stan Wawrinka (nr.3), care l-a învins în sferturi, cu 7-6 (7/5), 4-6, 6-3, 6-2, pe argentinianul Juan Martin Del Potro.

În cealaltă semifinală, sârbul Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP, îl va avea ca adversar pe francezul Gael Monfils, cap de serie numărul 10 la US Open, cei doi asigurându-și calificarea în această fază a competiței încă de miercuri.

Rezultate - sferturi de finală:
Kei Nishikori (Japonia/N.6) - Andy Murray (GBR/N.2) 1-6, 6-4, 4-6, 6-1, 7-5
Stan Wawrinka (Elveția/N.3) - Juan Martin Del Potro (Argentina) 7-6 (7/5), 4-6, 6-3, 6-2
Gael Monfils (Franța/N.10) - Lucas Pouille (Franța/N.24) 6-4, 6-3, 6-3
Novak Djokovic (Serbia/N.1) - Jo-Wilfried Tsonga (Franța/N.9) 6-3, 6-2 (abandon Tsonga)