Surpriză la Roma. Nadal, eliminat în sferturi

nadal

Dominic Thiem a întrerupt seria lui Rafael Nadal de 17 victorii consecutive. Austriacul l-a eliminat în turneul de la Roma, în două seturi, pe al patrulea favorit, căruia i se spune și „regele zgurii”.

A fost 6 la 4, 6 la 3 pentru jucătorul de 23 de ani în sferturile turneului din capitala Italiei.

Thiem şi-a luat astfel revanşa pentru înfrângerea în faţa lui Nadal din finala competitiei de la Madrid de săptămâna trecută.

Austriacul a confirmat că revine în echipa de Cupa Davis pentru play-off-ul Grupei I a zonei Euro-Africane, cu România

Prima semifinală de la Roma se joacă între Alexander Zverev şi John Isner şi va fi în direct la Digi Sport. În sferturi, germanul a trecut de favoritul numarul 5, Milos Raonic, scor 7-6, 6-1. Isner a avut meci greu in fata croatului Marin Cilic, de care a trecut in trei seturi, cu 7-6 in decisiv.