Vlad Stancu câștigă a patra medalie la Campionatele europene de natație pentru juniori, după o cursă fantastică la 400 m liber

vlad stefan stancu cu mainile in sus in bazin surprins si bucuros
Vlad Stancu obține argintul la 400 metri liber, după o cursă fantastică, la Campionatele Europene de natație pentru juniori Foto: Facebook Federația Română de Natație

Vlad Ștefan Stancu a obţinut duminică medalia de argint în finala probei de 400 m liber de la Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022. Este deja a patra medalie pentru sportivul de 17 ani, care mai are, la individual, aur la 1.500 m liber şi argint la 800 m liber, iar cu echipa de ştafetă la 4x100 m liber băieţi are încă o medalie de aur.

Vlad Stancu a înotat cei 400 de metri în 3 minute 50 de secunde și 61 de sutimi.

David Popovici - care tocmai a obținut duminică a patra sa medalie de aur la aceste campionate, păstrându-și titlul la 100 metri liber - a rămas să urmărească evoluția colegului său.

Iar dacă lui David i se spune „Racheta”, lui Vlad i s-ar putea spune „Rechinul de cursă lungă” pentru felul în care atacă fulgerător pe final. Înotătorul de 16 ani de la CSA Steaua a avut un start lent în finala de la 400 m liber, a întors al cincilea la 50 şi 100 m, a fost chiar al şaptelea la 200 m, dar apoi a revenit fantastic, așa cum ne-a obșnuit și în celelalte curse lungi în care excelează. A întors al patrulea la 350 m şi pe ultima lungime de bazin a accelerat şi a reuşit al doilea timp, 3min 50sec 61/100, la egalitate cu polonezul Krzysztof Chmielewski.

Medalia de aur a fost cucerită de italianul Lorenzo Galossi cu 3min48sec14/100.

Aceasta a fost ultima finală de duminică cu prezenţă românească.

România obține în total nouă medalii la aceste campionate europene de juniori, pe care le-a găzduit la Otopeni:  5 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber, şi 4 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 s-au desfășurat la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie au  participat 494 de sportivi din 42 de ţări. România a fost reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.

Cu cele 9 medalii, România a încheiat pe locul al treilea în clasamentul medaliilor. În clasamentul final, Ungaria a ocupat primul loc cu 14 medalii (6-5-3), urmată de Polonia 16 (5-4-7), România 9 (5-4-0), Franţa 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5), Turcia 9 (4-2-3), Estonia 3 (3-0-0), Marea Britanie 11 (2-4-5), Ucraina 6 (2-3-1), Bosnia 3 (2-1-0), Belgia 5 (1-2-2), Danemarca 3 (1-2-0) etc. Un număr de 25 de ţări, dintre cele 42 de participante, au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Editor : Luana Pavaluca