În PSD se ascute lupta pentru putere

Data publicării:
ponta dragnea FB ponta

Potrivit unor surse politice citate de Adevărul, liderul PSD Liviu Dragnea a fost nemulţumit de faptul că, după consultările tehnice pe marginea noului Cod Fiscal, Eugen Teodorovici nu a spus că PSD susţine reducerea TVA la 20%, ci a atribuit această măsură cabinetului Ponta.

„Teodorovici a fost portavocea lui Ponta, deşi Liviu le-a spus clar miniştrilor PSD să vorbească, de câte ori au ocazia, mai întâi în numele partidului şi apoi în numele Guvernului. Vin alegerile şi oamenii se uită la ce promit partidele, nu la ce face Guvernul Ponta, care oricum are zilele numărate”, ar fi declarat liderul PSD în spatele uşilor închise de la partid. Liviu Dragnea a dat glas nemulţumirii sale şi în conferinţa de presă de după şedinţa conducerii partidului.

Liviu Dragnea: „Domnul ministru Teodorovici a avut un singur mandat de la mine, să asculte şi să furnizeze toate datele care îi sunt cerute din partea lui ca ministru de finanţe. Dar a anunţat la finalul întâlnirii toate acele măsuri şi a spus că s-a convenit asupra lor. A greşit. În mod firesc ministrul de finanţe trebuie să fie prezent la întâlnirea tehnică pentru că are toată expertiza. Teodorovici, dacă a spus aşa ceva, nu putea să îşi ia angajamente politice”.

Deşi căzuseră de acord cu privire la modificările aduse noului Cod Fiscal, sesiunea extraordinară convocată la Parlament la începutul acestei săptămâni a fost amânată. Motivul: nu exista un consens politic asupra proiectului, ci doar unul tehnic, a explicat chiar Liviu Dragnea, care a cerut o nouă rundă de negocieri politice. În faţa deciziei, premierul Victor Ponta a părut resemnat: „Eu mi-am făcut treaba, am pus pe masa Parlamentului un Cod Fiscal foarte bun şi sunt convins că până la urmă va fi votat”. 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
„Comoara” din subsolul României pe care încă nu o exploatăm. Cele șapte zone unde există pământuri rare
Digi FM
Un român, mușcat grav de un rechin în largul Irlandei. Sebastian a leșinat după ce a pierdut mult sânge...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Și ei divorțează! După șapte ani de căsnicie, îndrăgitul cântăreț și lider de trupă rock cere custodia...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
James Cameron, la 72 de ani. De la șofer de camion la cineastul care a redefinit Hollywoodul cu „Titanic” și...
Adevarul
„Hai, repede, că s-a băgat!” Mărturii din arhivele Securității despre cozile interminabile din comunism...
Newsweek
Cum să cureți în spatele frigiderului în doar două minute, fără să-l miști. Trucul simplu care te ajută
Digi FM
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani, în costum de baie. A plecat la Sulina cu fiica ei și a făcut o fotografie...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Studiu revoluționar. Sănătatea unui organ aproape uitat este asociată cu un risc mai mic de deces și cancer
Digi Animal World
Două capre au urcat în autobuz și au pornit spre mall. Momentul în care pasagerii le-au dat jos a devenit...
Film Now
Un destin sfâșietor. Hayden Panettiere a murit la trei ani după fratele ei mai mic: "Am pierdut jumătate din...
UTV
Loredana Groza a atras toate privirile în costum de baie. Artista a pozat în stilul „Baywatch”