ANAF scoate la licitație clădirile Intact

Data publicării:
sediu anaf-2

În cadrul întâlnirii, conducerea ANAF le-a prezentat reprezentanților televiziunii statiul în care se află procedura de valorificare a imobilor care au trecut în posesia statului, după condamnarea lui Dan Voiculescu în dosarul Ica.

„Conducerea ANAF a răspuns solicitării făcute de reprezentanții Antena TV Group SA și a avut o întâlnire la sediul instituției. În cadrul discuției, au fost prezentate stadiul procedurii de valorificare a imobilelor potrivit sentinței definitive nr.888 pronunțate de Curtea de Apel București în data de 08.08.2014 și continuarea procesului de validare a executării acesteia. În conformitate cu OG. 14/2007 și în cadrul procedurii de valorificare a imobilelor, ANAF va începe demersurile pentru scoaterea la licitație a bunurilor confiscate”, se arată în comunicatul Fiscului. 

După ce luni, executorii fiscali ai Fiscului s-au prezentat la sediul televiziunilor din grupul Intact pentru a le înmâna notificarea de evacuare, ANAF-ul a fost criticat de mai mulți politicieni. 

Astfel, președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a denunțat acțiunea drept un „atac inacceptabil și un plan bine pus la punct de suspendare a democrației”și l-a chemat pe premierul Dacian Cioloș în Parlament să dea explicații cu privire la termenul de cinci zile care a fost pus la dispoziția televiziunilor pentru a părăsi clădirile în care își desfășoară activitatea. 

Președintele Klaus Iohannis a catalogat atitudinea ANAF-ului drept „heirupistă”, ceea ce i-a atras un val de critici din partea alegătorilor săi. 

De asemenea, Liviu Dragnea a precizat că dacă aceste televiziuni sunt evacuate, ia în considerare lansarea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului Cioloș. 

Premierul Dacian Cioloș a subliniat că ANAF a acționat legal, pe baza unei hotărâri judecătorești. 

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a precizat, joi, că acțiunea de notificare în vederea evacuării voluntare nu a vizat doar sediul televiziunilor din grupul Intact, toate societățile din clădirile care au revenit în proprietatea statului, după ce Dan Voiculescu a fost condamnat în dosarul ICA. 

Citiți și: 

Scandalul ANAF-Intact. Fiscul reacționează după acuzațiile care i-au fost aduse

Klaus Iohannis pierde fani pe Facebook

ANAF somează Intact. Dacian Cioloş: „Mă duc la Parlament pentru că preşedintele Senatului m-a invitat. Nu am pus eu în lege termenul acela de 5 zile”

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Succesiunea în cazul concubinajului: Ce drepturi are partenerul de viață dacă nu a existat un act de...
Digi FM
A rupt tăcerea după 20 de ani. Florin Chilian, noi declarații în scandalul cu Ana Maria Georgescu: „Nu am...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată Susan Boyle la 65 de ani, după ce s-a transformat total. În 2009 uimea cu vocea și cu simplitatea ei
Film Now
Michael J. Fox și soția sa, imagini rare de familie de la nunta fiului lor. Fanii au reacționat imediat: „Ce...
Adevarul
Scandal la cel mai mare angajator din Maramureș. Tăieri masive de salarii și un fenomen toxic: muncitorii se...
Newsweek
Situație dramatică la Casa de Pensii. Dosarele de pensie și recalcularea pot întârzia luni de zile. De ce?
Digi FM
Brooke Shields, despre prețul celebrității timpurii, după filmul ce a făcut-o star la 11 ani: "Încercau să-mi...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Un fenomen fără precedent se petrece pe Pământ. Oamenii de știință spun că nu s-a mai întâmplat de 3,6...
Digi Animal World
Momentul în care un câine Husky e surprins în timp ce cânta. Imaginile sunt virale: „E chiar mai bun decât...
Film Now
"Tocmai s-a născut o stea, nu?". John Travolta, mândru până la cer de fiica Ella, care joacă în primul film...
UTV
Dorian Popa trece prin momente grele după moartea lui Cheluțu. Câinele artistului a murit chiar de ziua lui