Gaz Metan Mediaş, pe locul doi la Cupa Steaua

GAZ METAN

Elevii lui Marcel Țenter s-au impus în prima repriză a confruntării, câștigând primele două sferturi, 22-17 și 17-14. Piteștenii au încercat revenirea în sfertul 3, câștigând secvența cu 18-12 și apropiindu-se la doar 2 puncte, 51-49.Ultimele zece minute au consemnat însă victoria Mediașului, 72-65.

În cele trei zile la turneul organizat de CSM Steaua, Gaz Metan a înregistrat două victorii și o înfrângere, în timp ce BCM are 1-2 la general. De menționat este faptul că americanul Kyle Shiloh, titular pe poziția 1, a fost menajat după ce a acuzat dureri la genunchi.

Principalii marcatori ai meciului au fost Georgios Tsiaras, cu 14 puncte, Andrei Mandache și Slavisa Bogavac cu 12, respectiv 11 puncte.