BASCHET. CSM CSU Oradea - BC Timişoara 82-72

sport baschet denison

BC Timişoara nu a reuşit surpriza în deplasarea cu CSM CSU Oradea, din Liga Naţională de baschet masculin. A fost 82-72 pentru campionii de anul trecut.

Vineri seara, la Oradea, CSM CSU a făcut uitat eşecul cu U-BT Cluj. Baschetbaliştii lui Cristian Achim s-au impus în meciul cu BC Timişoara, în etapa a 29-a a sezonului regulat din Liga Naţională.

Campioana a încheiat cu un avantaj de 10 puncte primul sfert, dar bănăţenii s-au apropiat pe tabelă imediat după pauza mare. Oaspeţii din Arena Antonio Alexe au dus scorul la 55-52, însă replica lui CSM CSU nu s-a lăsat mult aşteptată. Favoriţii publicului s-au apărat impecabil pentru aproape şapte minute, perioadă în care doar Diaz a reuşit să puncteze de la linia de libere (69-54).

Oradea a câştigat în cele din urmă cu 82-72, iar Denison a fost cel mai bun marcator. Canadianul a reuşit 17 puncte pentru roş-albaştri.