BASCHET. CSM Oradea a câştigat primul meci cu Mureşul. Dillon a reuşit coşul campionatului

sport baschet muresul 140514

Oaspeţii au fost cei care au deschis seria de puncte însa primele zece minute au fost câştigate de CSM cu 22-14, gratie jocului bun făcut de Nicoară şi Denison. Replica mureşeană a venit în sfertul doi, dar numai după ce diferenţa de pe tabelă a ajuns la 12 puncte pentru Oradea. Mladenovici a jucat perfect şi a adus echipa în avantaj, 31-29, dar nu a putut împiedica Oradea să intre la cabine cu un avans de cinci puncte, 36-31.

În nota obişnuită CSM a făcut un sfert trei bun, încheiat cu o aruncare de dincolo de jumătatea terenului a lui Dilon ce a facut ca ultimul sfert să înceapă de la 61-46.

Cu două aruncări de trei puncte Mureşul a reanimat jocul şi a făcut ca finalul partidei să fie unul strâns.

Oradea şi-a conservat avansul luat şi s-a impus cu 80 la 74, astfel că jocul doi, transmis în această seară de Digi24 Oradea de la 18:45, începe de la scorul de 1-0 pentru Oradea.

redactor: Nicolae Mihalcea