„Jeep”-ul elicopterelor, la Ghimbav

Data actualizării: Data publicării:
airbus helicopters

Se fac pregătiri la Ghimbav, acolo unde marţi va fi inaugurată fabrica de elicoptere Airbus, în prezenţa preşedintelui Franţei, Francois Hollande. Se întâmplă la mai puţin de un an de când a început construcţia fabricii unde vor fi asamblate elicoptere H215. Primul aparat de zbor va fi gata anul viitor.

În interiorul fabricii Airbus Helicopter de la Ghimbav se pun la punct ultimele detalii pentru vizita preşedintelui Franţei. Angajaţii de aici sunt cei care lucrează la construcţia elicopterelor H125 pe care Airbus le va comercializa la nivel global.

Am și mândria de a face parte dintr-o echipă care va lucra în viitor, care lucrează pentru viitor și care va fi implicată în fabricația acestei noi mașini care se cheama H215, care reprezintă un progres tehnic evident”, spune Gabriel Ciornei, director operațional.

Fabrica are acum 50 de angajaţi, dar în următorii patru ani, numărul salariaţilor va ajunge la 350. Anual, la Ghimbav vor fi asamblate 15 elicoptere. În rest, aici vor fi reparate şi modernizate alte modele de elicoptere.

Este o investiţie strategică a grupului Airbus Helicopters. Avem o întreagă istorie, să spun fructuoasă, între Airbus Helicopters şi România, cu elicoptere produse sub licenţă de peste 40 de ani. Vrem să continuăm acest aparat modern: H215, cu un consum scăzut, uşor de întreţinut şi extrem de fiabil. Există o piaţă mare de desfacere pe care acest tip de elicopter o poate cuceri. Putem spune că este un aşa-zis Jeep al elicopterelor”, a declarat Serge Durand, directorul general al Airbus Helicopter Industries.

Airbus H215 este un elicopter multirol, folosit în special în domeniul apărării şi poliţiei. Elicopterul poate transporta până la 22 de pasageri şi poate fi adaptat pentru transport în regim VIP. La dezvoltarea proiectului H215 participă companiile româneşti IAR, Aerostar, Aeroteh şi Turbomecanica. În fabrica de 10 mii de metri pătraţi s-au investit 50 de milioane de euro.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cele 5 oraşe strategice din România. Harta mobilității militare, pe aici s-ar putea deplasa rapid trupele NATO
Digi FM
Simona Halep, primul mesaj după apariția de la Wimbledon alături de Dorin Mateiu, presupusul ei iubit. Fanii...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Oana Radu a slăbit 10 kilograme într-o lună. Dieta pe care o urmează și băutura pe care o consumă în fiecare...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
„Tu ești fericirea!” Sofia Vergara, spectaculoasă în costum de baie roșu. Și-a sărbătorit ziua de naștere pe...
Adevarul
Viața controversată a împărătesei despre care cronicarii au scris cele mai scandaloase povești
Newsweek
Anunț îngrijorător de la Casa de Pensii: Unul din doi pensionari are probleme cu pensia. Despre ce e vorba?
Digi FM
Eva Herzigova, nuntă după 25 de ani de iubire. S-a căsătorit cu tatăl copiilor ei într-o ceremonie...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Povestea incredibilă a unui bărbat declarat mort timp de 107 minute. Ce susține că a văzut în lumea de dincolo
Digi Animal World
Momentul în care un crocodil uriaș se apropie de două modele în timpul unei ședințe foto. Ce a pățit animalul...
Film Now
Sandra Bullock crede că Nicole Kidman e "liberă, sălbatică și aventuroasă", exact ca personajul din filmul...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...