Baschet masculin | CSM Oradea a câștigat în premieră titlul de campioană națională

baschet

Orădenii s-au impus cu 3-2 la general în finală, după 85-79 în primul meci de acasă, pierzându-l pe al doilea, cu 71-77, apoi a dispus cu 81-72 în prima confruntare de la Târgu Mureș, pentru ca BC Mureș să egaleze din nou, după 79-70 în meciul al patrulea. În partida decisivă, de joi, CSM CSU Oradea a învins cu 79-73.

BC Mureș a pierdut a treia finală în Liga Națională, după cele din 2013 și 2015. CSM Oradea a mai jucat o finală de campionat, în 2014, iar anul acesta a pierdut și finala Cupei României.

Echipa antrenată de Cristi Achim a dominat primul sfert al meciului decisiv și după zece minute conducea pe tabelă cu 20-15. În sfertul al doilea, gazdele s-au desprins la un moment dat la 11 puncte, 38-27, dar la jumătatea confruntării orădenii mai aveau doar trei puncte avantaj, 43-40.

În sfertul al treilea, BC Mureș, vicecampioana en titre, s-a apropiat la un singur punct, 47-46, dar apoi orădenii au forțat și a crescut iar, la 58-49. Cu zece minute înainte de final, CSM Oradea conducea cu 58-55, pentru ca mureșenii să preia conducerea cu 03 minute și 48 de secunde înainte de final, scor 62-64. Doar 20 de secunde au avut oaspeții avantaj, pentru că orădenii au revenit și au egalat, 64-64. Finalul a fost pe muchie de cuțit, dar jucătorii gazdă au fost mai lucizi, au făcut 75-72, iar BC Mureș a pierdut mingea (Fraseniuc), când mai erau 25 de secunde, iar scorul a devenit 77-72, Martinic ratând o tentativă de 3 puncte cu 17 secunde înainte de final, iar soarta meciului era decisă.

Martin Zeno a fost cel mai bun om al orădenilor în acest meci, cu 21 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive. La CSM au mai jucat Sean Barnette 11 p, 10 rec, Will Franklin 12 p, 3 rec, 5 pd, Andrei Mandache 13 p, 5 rec, 1 pd, Salih Nuhanovic 5 p, 7 rec, 3 pd, Uros Lucic 8 p, 5 rec, Bogdan Nicolescu, Rareș Pașca 6 p, 1 rec, 1 pd, Bogdan Țîbîrnă 1 rec, Miha Zupan 3 p, 1 pd.

La BC Mureș, Barnabas Szaszgaspar a folosit următorul lot: Ousmane Barro 6 p, 7 rec, Iuri Fraseniuc 4 p, 4 rec, 1 pd, Goran Gajovic 4 p, 5 rec, 2 pd, Goran Martinic 22 p, 3 rec, 2 pd, Alhajji Mohammed 23 p, 4 rec, 5 pd, Ivan Ivanovic, Laszlo Lazar 7 p, 2 rec, Laszlo Polyak 5 p, 3 rec, Aleksandr Pustahvar 2 p, 3 rec, 4 pd.