Handbal feminin: CSM București și Rapid au pierdut în turul sferturilor Ligii Campionilor

Esbjerg - CSM Bucuresti
Handbal feminin: CSM București, eșec în turul sferturilor Ligii Campionilor. Foto: DigiSport

Vicecampioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia daneză Team Esbjerg, scor 32-28 (17-13), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul, pentru un loc la Turneul F4, va avea loc în 7 mai, la Bucureşti. Tot duminică a evoluat şi campioana Rapid Bucureşti în turul sferturilor de finală ale competiţiei, fiind învinsă pe teren propriu de deţinătoarea trofeului, Vipers.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Arntzen 10, Neagu 7, pentru CSM Bucureşti, respectiv Mork 8 goluri, Ingstad 6, pentru Team Esbjerg, informează news.ro.

Manşa retur se va disputa la Bucureşti, în 7 mai, pentru un loc la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

CSM Bucureşti s-a calificat direct în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce s-a clasat pe locul 2 în grupa A din competiţie. La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie. După meciul cu Team Esbjerg, Neagu a adunat 112 (1.022 goluri în total).

Vicecampioana en-titre are în palmares trei medalii în Liga Campionilor – aur (2016), bronz (2017 şi 2018).

Tot duminică a evoluat şi campioana Rapid Bucureşti în turul sferturilor de finală ale competiţiei, fiind învinsă pe teren propriu de deţinătoarea trofeului, Vipers, scor 31-25. Returul va avea loc în 6 mai, în Norvegia.

Vipers, câştigătoarea ultimelor două ediţii ale Ligii Campionilor, a controlat jocul încă din start, iar la pauză avea deja un avans de şase goluri, 18-12.

Echipa scandinavă a avut chiar opt goluri în plus pe tabelă în repriza secundă, 26-18, apoi Rapid s-a apropiat la patru goluri (24-28), dar Vipers s-a impus cu 31-25.

Pentru echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen au înscris Sorina Grozav 5 goluri, Eliza Buceschi 4, Lorena Ostase 3, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Marta Lopez Herrero 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 2, Alexandra Badea 2, Estavana Polman 2, Dorina Korsos 1, Orlane Kanor 1, Alicia Fernandez Fraga 1.

Diana Ciucă a reuşit să apere 8 şuturi (36,36%), iar Denisa Şandru tot atâtea (33,33%).

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

În celelalte două partide tur din sferturi: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.