Sari la conținut

Howells: Trebuie încă de pe acum să pregătim calificarea la CM de rugby din 2019

"Toți acești jucători trebuie să înțeleagă că au această oportunitate de a promova la echipa națională. Meciurile cu România A îi vor ajuta să joace la un nivel mai înalt, să simtă o altfel de presiune, să fie o experiență din care pot învăța foarte multe. Vom urmări atent toate cele trei meciuri care vor urma pentru ca cei mai buni jucători și cei mai promițători să ajungă să joace pentru prima reprezentativă, pentru că trebuie, încă de pe acum, să pregătim calificarea la Cupa Mondială din 2019'', a declarat Lynn Howells, conform unui comunicat al FRR remis joi AGERPRES.

Pentru partida de sâmbătă, de la Bârlad, au fost convocați inițial 49 de jucători, însă pe fondul accidentărilor survenite, au apărut câteva modificări, în final intrând în cantonament 47 de sportivi. Vineri, de la ora 10,00, pe Stadionul ''Arcul de Triumf'', jucătorii vor face un antrenament deschis publicului și mass-media.

Cei 47 de jucători vor fi împărțiți în două echipe, România A și ''XV-le Președintelui'', după care, în urma acestui meci, se va forma România A.

Trialul de la Bârlad va începe la ora 17,00 și va avea loc pe stadionul ''Rulmentul''.

Jucătorii convocați pentru trial sunt:

Pilieri: Bogdan Neacșu (CS Dinamo), Gigi Militaru (Timișoara), Alexandru Gordas (CSA Steaua), Silviu Suciu (Știința Baia Mare), Cosmin Manole (CS Dinamo), Paul Petucher (U Cluj), Vasile Bălan (Politehnica Iași), Tudor George (CSM)

Trăgători: Florin Bardașu (Știința Baia Mare), Tudor Butnariu (Poli Iași), Ovidiu Cojocaru (Știința Baia Mare), Claudiu Mârzac (Timișoara)

Linia a II-a: Andrei Diaconu (U Cluj), Vlad Rotar (U Cluj), Bogdan Doroftei (CSA Steaua), Andrei Iurea (Știința Baia Mare), Andrei Toader (Iași), Ionuț Lucian Mureșan (Timișoara)

Linia a III-a: Paul Ailenei (Știința Baia Mare), Răzvan Ilișescu (Graulhet), Cristian Chirică (Știința Baia Mare), Mario Alexandru Arvinte (Graulhet), Marian Gorcioaia (Timișoara), Florian Gheorghiță Roșu (Baia Mare), Dorin Lazăr (Timișoara)

Mijlocași la grămadă: Tudorel Bratu (CS Dinamo), Alexandru Țigla (CSM Olimpia), Alexandru Pălîi (CSM Știința Baia Mare), George Croitoru (CSM)

Mijlocași la deschidere : Vlăduț Popa (Timișoara), Daniel Plai (Politehnica Iași)

Centri: Dennis Perju (L'Aquila), Sione Fakaosilea (Știința Baia Mare), George Paul Oprea (Știința Baia Mare), Ionuț Balaban (CS Dinamo), Mihai Lamboiu (ACS Tomitanii), Julien Onutu (ROC La Voulte — Valence Fédérale 1)

Aripi: Jack Umaga (Timișoara), Nicolas Onutu (ROC La Voulte — Valence Fédérale 1), Daniel Vlăduț Zaharia (Timișoara Saracens), Alexandru Petru Bucur (Știința Baia Mare), Robert Neagu (CSA Steaua), Marian Ispir (CSM Olimpia)

Fundași: Sabin Strătilă (CSA Steaua), Luke Samoa (Știința Baia Mare), Lomani Fili (Dinamo), Ionuț Niacșu (Steaua)

Antrenori: Eugen Apjok și Bogdan Munteanu

Pe 1 și 4 iunie, pe Stadionul ''Arcul de Triumf'' și pe Stadionul ''Ghencea II'', România A va întâlni selecționata galeză Crawshays Welsh RFC.