CM 2014. Golurile unui meci istoric: Brazilia – Germania, 1-7. Țara gazdă a dat golul de onoare în ultimul minut

287796 287796 gol muller brazilia - germania

Thomas Muller a deschis scorul şi a bifat a cincea reuşită de la această ediţie de Cupă Mondială.

Veteranul Klose a majorat diferenţa şi a devenit cel mai bun marcator din istoria turneelor finale, cu 16 goluri - unul în plus faţă de Ronaldo.

Panzerele şi-au continuat ofensiva: Toni Kroos a realizat dubla, iar Khedira a dus scorul la un incredibil 5 - 0, după mai puţin de jumătate de oră de joc.

În repriza secundă, Germania a mai înscris de două ori. Andre Schurle a fost autorul ambelor goluri. Reuşita de 7 - 0 a jucătorului lui Chelsea a fost o adevărată bijuterie.

În ultimul minut, brazilienii au dat golul de onoare prin Oscar. 1 - 7 este cel mai drastic eşec din istoria Selecao. Germania a devenit echipa care a marcat cele mai multe goluri într-o semifinală de Campionat Mondial.