LIGA I. Oţelul Galaţi – CS Severin 2-0. A decis inspiraţia antrenorului Grigoraş

s19 otelul severin beta 130413 new-60519

CS Turnu Severin a pierdut la Galaţi, deşi a avut mai multe ocazii uriaşe în prima repriză. Florin Costea a fost aproape de gol în două rânduri, însă portarul Grahivac şi bara s-au opus deschiderii scorului.

Oţelul a speculat ineficienţa adversarilor şi a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, prin Stromajer. Rezultatul final a fost stabilit la 10 minute după pauză, de Astafei, după o pasă a lui Iorga, jucător care fusese servant şi la faza primului gol.

Au jucat echipele:

Oţelul Galaţi: Grahovac - Cojoc, Benga, Sîrghi, Murgoci - Iorga, Costin, Neagu (Antunes '82) - Astafei, Paraschiv (Marquinhos '68), Stromajer (Gazale '72). Antrenor: Petre Grigoraş.

CS Turnu Severin: Panagopoulos - Dănănae, Tătaru, Asanovic, Djalilov - Olah (Stoica '68), Hasanovici, Vranjkovici, Velcovici (Neacşa '53), Costea - Tole (Roman '60). Antrenor: Ionel Gane.

Cartonaşe galbene: Paraschiv '7, Stromajer '33, Sîrghi '70 / Neacşa '59, '74, Dănănae '87, Costea '88

Cartonaş roşu: Neacşa '74

Arbitri: Lucian Rusandu (central) - Eduard Ungureanu, Bogdan Gheorghe (asistenţi) - Mihai Amorăriţei (rezervă).

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

"Cred că am fost inspirat şi am introdus în teren doi jucători (n.r. - autorii golurilor) care în principiu nu ar fi meritat să fie pe teren, dar care până la urmă s-au dovedit a fi de mare ajutor", a spus la Digisport antrenorul Oţelului, Petre Grigoraş.