VIDEO. Pandurii - Ceahlăul 1-1. Gorjenii rămân cu un punct în 2014

ceahllaul

Posesia a fost de partea gazdelor încă de la început, iar nemțenii au preferat să aștepte și să încerce să lovească pe contraatac. Golul a picat rapid, în minutul 9, după o serie de greșeli comise de apărarea gorjenilor, și a fost reușit de Chitoșcă.

VIDEO. Golurile și cele mai importante faze ale partidei, pe digisport.ro.

Alex Dos Santos - intrat la pauză - a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj dintr-un penalty obținut de Nicoară (72), iar gorjenii au continuat să domine autoritar. Cu toate acestea, nu au mai reușit să amenințe serios poarta lui Calancea până la final, iar vicecampioana din sezonul trecut rămâne cu un singur punct în 2014.

De partea cealaltă, Ceahlăul este la al doilea 1-1 consecutiv, după cel din etapa a 20-a, cu Universitatea Cluj.

Echipele:

Pandurii Târgu Jiu: Stanca - Unguruşan, Paraskevas (Dos Santos '48), Erico, Momcilovici - Anton, Breeveld - Distefano (Buleică '46), Nistor, Nicoară - Bud (Ciucur '65). Antrenor: Cristian Pustai.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Calancea - Dumitraş, Marc, Ichim, Slavickas - Onciu, Achim - Popadiuc (Ştefănescu '80), Garcia (Cazan '87), Chitoşcă (Ntambue '71) - Constantinescu. Antrenor: Costel Ilie.