Video Imagini virale la Campionatul European. Aruncătoarea de ciocan din echipa Belgiei, nevoită să concureze și la 100 de metri garduri

European Games 2023 in Krakau, KugelstoĂźerin Boumkwo startet ĂĽber 100 Meter HĂĽrden 2023.06.24 Chorzow Lekkoatletyka Igrz
Boumkwo a fost aplaudată de public și felicitată de rivale. Foto: Profimedia Images

Imagini virale la Campionatele Europene din Polonia. Campioana Belgiei la aruncarea ciocanului, Jolien Boumkwo, a fost nevoită să concureze și la proba de 100 de metri garduri, după ce doi coechipieri s-au accidentat și Belgia risca să fie descalificată, potrivit Reuters.

Boumkwo a alergat zâmbind și a încercat să sară cu atenție peste fiecare obstacol sâmbătă. Imaginile au devenit virale.

Dacă niciun sportiv belgian nu ar fi concurat la eveniment, echipa ar fi fost descalificată. Tânăra de 29 de ani a terminat cursa fără să doboare niciun obstacol în 32,81 secunde, la 19 secunde față de ultimul alergător.

Boumkwo a fost aplaudată de public și felicitată de rivale, deoarece a câștigat două puncte pentru echipă.