Live

Cine va fi adversara Simonei Halep în turul doi de la Roland Garros. Meciul, programat pentru joi, la 15:00

Simona Halep, numărul 1 mondial, s-a calificat, miercuri în turul doi la Roland Garros, după ce a trecut de americanca Alison Riske, locul 83 WTA, scor 2-6, 6-1, 6-1, într-o oră şi 34 de minute.

Meciul ar fi trebuit să aibă loc marţi, dar a fost amânat din cauza întunericului.

În turul doi, Halep va evolua contra unei alte americance, Taylor Townsend, locul 72 mondial.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Roland Garros cu 79.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

Simona Halep a declarat, miercuri, după calificarea în turul doi la Roland Garros, că vrea să se bucure cât mai mult de Grand Slam-ul francez, subliniind că nu este nicio problemă că va fi nevoită să joace din nou joi.

„Îmi place să joc pe acest teren, mereu sunt emoţionată. M-am relaxat după primul set şi apoi am putut să-mi fac jocul. Nu este nicio problemă că voi juca mâine, mă voi odihni şi voi fi pregătită. Vreau să dau tot ce este mai bun, vreau să mă bucur de acest turneu”, a spus Halep.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Top citite

Digi Sport

”Execuție” în 21 de minute! VIDEO Ostapenko nu a suportat umilința și a izbucnit. Gestul făcut și la finalul meciului

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Simona Halep explică de ce nu joacă la Madrid Open: Corpul meu are nevoie de ceva mai mult timp pentru a fi pregătit

Simona Halep se retrage în ultimul moment de la turneul din Portugalia, pentru care a primit un wild card

Halep a primit wild card pentru încă un turneu important. Mesajul Simonei

Simona Halep nu va juca împotriva Ucrainei în turneul Billie Jean King Cup din SUA. Explicațiile Federației Române de Tenis