Se caută viitori campioni la tenis de masă

030114 TENIS

La finalul săptămânii trecute, Sala „Ion Constantinescu” a găzduit Concursul Naţional de tenis de masă „TOP 12” juniori III, competiţie ce a reunit 12 sportivi din clasamentele naţionale în vigoare, atât la fete, cât şi la băieţi.

Pe parcursul celor două zile de concurs au fost programate 132 de partide. La băieţi, competiţia a fost câştigată de Alexandru Ignat de la LPS Bistriţia, iar la fete s-a impus Cristina Varga de Târgu Mureş. Craiova a fost reprezentată de sportivul Bogdan Cristian de la CSS Craiova, acesta ocupând în finalul concursului poziţia a treia.

Oaspeţii au fost mulţumiţi de nivelul concursului şi sunt convinşi că în viitor, micuţii le pot călca pe urme campionilor de astăzi la tenis de masă.

A fost prima competiţie de acest nivel organizată în Bănie, după o pauză de 14 ani. În sprijinul celor de la CSS Craiova, pentru o organizare cât mai bună, au venit şi cei de la DJTS Dolj, dar şi Inspectoratul Şcolar Dolj.