BC Timba Timişoara, fără replică în faţa Sibiului

timba a

Bogdan Murărescu, antrenorul celor de la BC Timba Timişoara, recunoaște că ar fi fost o minune dacă echipa sa ar fi câştigat!

BC Timba Timişoara a reuşit să ţină ritmul cu echipa sibiană numai în prima treime a meciului. A fost 14-17 după primele zece minute, pentru ca în sfertul doi, urşii să strângă până la un punct distanţă. Până la pauză, sibienii au schimbat strategia în apărare şi au intrat la cabine cu 48-30.

Repriza a doua a curs într-o singură direcţie, mai ales că Bogdan Murărescu a aruncat în teren şi artileria uşoară. Robert Medgyesi a debutat la numai 19 ani, iar Dominic Csender, Alin Andrieş şi Bogdan Costa au strâns minute bune.

Cu 18 puncte, 4 recuperări şi tot atâte pase decisive, Kevin Bridgewaters a fost din nou cel mai bun om de la BC Timba Timişoara. De la sibieni, Ceskovic a cumulat 32 de puncte, 3 recuperări şi 8 pase decisive.

Etapa viitoare, BC Timba Timişoara joacă în deplasare, la Concordia Chiajna.

reporter: Ionuţ Suciu
operator: Viorel Jiva
editor web: Călin Țenche