Primul meci al lui Aurel Șunda pe banca lui ACS Poli Timișoara: 1-0 cu Vulturii Lugoj

acs lugoj

Aurel Șunda a abordat meciul împotriva echipei antrenate de Ilie Rotariu cu o formulă schimbată de echipă: Adrian Poparadu a fost trimis pe postul de fundaș stânga. De asemenea, Șunda a folosit un nou modul tactic, un 4-4-2, care pe faza de apărare se transforma în 4-2-3-1.

Inedite au fost prezențele în primul 11 ale fundașului central Marko Marovici, care l-a înlocuit pe Scutaru, menajat din cauza unei accidentări ușoare, și a lui Ruiz, care a stat în atac, alături de golgeterul Szekely.

Șunda a vrut să-l vadă la lucru și pe portarul Mario Kirev, la care Vali Velcea renunțase în vară. Portarul bulgar i-a luat locul între buturi lui Nuno Claro în minutul 30. Ultimele zece minute ale întâlnirii s-au jucat 10 contra 10 după ce Petrovici de la oaspeți și Stoica de la gazde au fost eliminați pentru o altercație.

Primul meci oficial al lui Aurel Șunda pe banca lui ACS Poli Timișoara va fi luni, 21 octombrie, de la 21,30, împotriva lui ”U” Cluj - meci în direct pe Digi Sport.