Live

Momentul în care un tenismen a dat de pământ cu geanta de rachete după ce a pierdut calificarea în sferturile AusOp

Jucătorul spaniol de tenis Pablo Carreno Busta a cedat nervos la sfârșitul unei partide de cinci ore cu japonezul Kei Nishikori. Busta a dat cu geanta de rachete de pământ și a zbierat la arbitru. Spaniolul susține că a fost dezavantajat din cauza unei greșeli de arbitraj.

Carreno Busta și Kei Nishikori au jucat, luni, în optimile Australian Open. A fost un meci thriller, de cinci ore.

Busta s-a înfuriat după ce un punct, la scorul de 8-5 pentru el în super tie break-ul din setul cinci, nu s-a mai rejucat, după ce arbitrul l-a văzut afară, iar dispozitivul Hawk-Eye a demonstrat că fusese de fapt în teren.

Busta, în vârstă de 27 de ani, a pierdut meciul, l-a salutat scurt pe oponentul său, apoi a dat cu geanta de pământ și a părăsit terenul înjurându-l pe arbitru, în huiduielile publicului.

Jucătorul și-a cerut scuze apoi, în conferința de presă de după meci.