Live

Monica Niculescu a eliminat-o pe Jelena Ostapenko la Shenzhen și s-a calificat în optimi

Monica Niculescu începe cu dreptul 2019. Venită din calificări și aflată pe locul 99 WTA, românca a spulberat-o pur și simplu pe letona Jelena Ostapenko, administrându-i o înfrângere usturătoare:  6-0, 6-2, după numai 52 de minute de joc.

Primul set a fost unul fără istoric. Monica Niculescu l-a câștigat cu 6-0, după 17 minute, timp în care Ostapenko, fostă câștigătoare la Roland Garros, dar acum ajunsă pe locul 22 WTA, a luat doar 4 puncte. Letona a început mai bine actul secund și a condus cu 2-0, după ce a făcut și un break. A urmat însă încă o serie de șase game-uri ale Monicăi, scrie digisport.ro

Jelena Ostapenko era favorita 4 a acestui turneu de la Shenzhen. Este încă o eliminare surprizătoare a unei jucătoare bine cotate după ce Carolina Garcia a părăsit competiția după primul tur.

În optimi, Monica Niculescu o va întâlni pe sportiva cehă Krystina Pliskova, locul 94 mondial, pe care a învins-o în singura întâlnire directă disputată până acum.

La Shenzhen rămâne în competiție și Sorana Cîrstea, care e calificată deja în sferturile de finală.