BNR menține dobânzile la niveluri neschimbate și subliniază stabilitatea prețurilor și a economiei
Consiliul de administrație al Băncii Naționale a României (BNR), întrunit în ședința de luni, 19 ianuarie, a decis menținerea tuturor ratelor principale de dobândă și a nivelurilor rezervelor minime obligatorii. Deciziile urmăresc asigurarea stabilității prețurilor pe termen mediu și susținerea unei creșteri economice durabile.
Rata dobânzii de politică monetară a fost păstrată la 6,50% pe an, în timp ce facilitatea de creditare Lombard rămâne la 7,50%, iar facilitatea de depozit la 5,50% pe an. Nivelurile rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei și în valută ale instituțiilor de credit au rămas, de asemenea, neschimbate.
Aceste decizii vin în contextul unei inflații care a înregistrat o ușoară scădere în ultimele luni ale anului 2025, ajungând la 9,69% în decembrie, față de 9,88% în septembrie. Scăderile au fost determinate în mare parte de reducerea prețurilor la combustibili și la alimente, fiind parțial compensate de creșterea inflației de bază.
Inflația de bază și dinamica economică
Rata anuală a inflației CORE2 ajustată a crescut ușor, de la 8,1% în septembrie la 8,5% în decembrie 2025, influențată de costurile salariale, de cotațiile crescute ale mărfurilor agroalimentare și de evoluția cursului leu/euro, dar și de efectele indirecte ale scumpirii energiei electrice.
Pe ansamblu, economia românească a înregistrat o ușoară comprimare în trimestrul III 2025 (-0,2% față de trimestrul anterior), însă față de aceeași perioadă a anului precedent, PIB-ul a crescut cu 1,7%, susținut în principal de investițiile în formarea brută de capital fix și de dinamica exporturilor de bunuri și servicii.
Pe piața muncii, efectivul salariaților a continuat să scadă în lunile septembrie și octombrie 2025, în timp ce rata șomajului a înregistrat o ușoară scădere, ajungând la o medie de 6,1% în trimestrul III 2025. Dinamica anuală a salariului brut nominal a înregistrat o temperare a scăderii, iar costul unitar cu forța de muncă în industrie și-a reluat creșterea.
În ceea ce privește creditul acordat sectorului privat, rata anuală a continuat să scadă, ajungând la 6,8% în noiembrie 2025, de la 7,5% în septembrie, cu o reducere vizibilă a componentei în lei și o ușoară încetinire a creșterii creditului în valută.
Perspective pentru 2026
BNR estimează o descreștere lentă a inflației în primele luni ale anului 2026, pe fondul efectelor tranzitorii legate de modificările fiscale și de expirarea schemei de plafonare a prețului la energia electrică. Corecția bugetară inițiată în 2025 și continuată în 2026 este așteptată să genereze presiuni dezinflaționiste, în timp ce utilizarea eficientă a fondurilor europene, inclusiv cele din programul Next Generation EU, va contribui la susținerea economiei și la contrabalansarea efectelor geopolitice și comerciale externe.
Consiliul BNR reafirmă că mixul echilibrat de politici macroeconomice și reformele structurale sunt esențiale pentru menținerea stabilității macroeconomice și pentru capacitatea economiei românești de a face față incertitudinilor externe.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News