Ministerul de Externe a transmis, sâmbătă, că este în contact cu omologii bulgari şi cu Ministerul Apărării Naţionale pe tema dronei prăbuşite pe teritoriul Bulgariei, în apropierea frontierei cu România, iar ţara noastră este pregătită să ofere asistenţa necesară în materie.
Potrivit unor precizări de presă transmise, sâmbătă, de Ministerul Afacerilor Externe, România a fost notificată asupra exploziei şi prăbuşirii unei drone pe teritoriul Bulgariei, în apropierea frontierei cu România; MAE este în contact cu omologii bulgari, care au informat asupra incidentului.
„Suntem, totodată, în contact cu MApN, inclusiv pentru aspecte care privesc informarea Aliaţilor NATO. Aşteptăm rezultatele anchetei autorităţilor bulgare. România este pregătită să ofere asistenţa necesară în materie”, a adăugat MAE.
Ministerul Apărării Naţionale a precizat anterior, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spaţiul aerian românesc către Bulgaria.
„În legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei, în ziua de 8 august, în jurul orei 08.20, în proximitatea frontierei cu România, Ministerul Apărării Naţionale precizează că sistemele de supraveghere radar ale MApN nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spaţiul aerian al României către Bulgaria.
De asemenea, în intervalul de timp anterior producerii exploziei, nu au fost înregistrate evoluţii ale unor ţinte aeriene care să indice o posibilă traiectorie prin spaţiul aerian naţional către teritoriul Bulgariei”, se menţionează într-un comunicat de presă transmis sâmbătă de MApN.
Premierul bulgar, Rumen Radev, a declarat sâmbătă, după o reuniune a Consiliului de Securitate din cadrul Consiliului de Miniştri, că o dronă a intrat în spaţiul aerian al Bulgariei dinspre nord, la ora 8:10, şi a explodat la aproximativ 100 de metri în interiorul teritoriului bulgar, transmite BTA.
Incidentul s-a produs în imediata apropiere a fostului punct de trecere a frontierei Kardam, între Bulgaria şi România, şi la circa un kilometru de staţia de comprimare a gazelor de pe traseul gazoductului Trans-Balkan, a precizat Radev. Potrivit acestuia, drona s-a prăbuşit într-un lan de floarea-soarelui.
Citește și: Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Editor : C.L.B.