Au luat... gazul Mediaşului

s1630 20au 20luat 20gazul 20mediasului 20150313 20timisoara-55078

BC Timişoara a câştigat derby-ul etapei a 27-a din Liga Naţională de baschet. Leii din Banat s-au impus în faţa lui Gaz Metan Mediaş, după ce au fost conduşi cu 17 puncte. La fel ca în meciurile cu Oradea şi Craiova, revenirea s-a produs în repriza a doua. La pauză, Mediaşul conduceau cu 49-36.

Fără Zlatko Jovanovic, leii au început foarte bine sfertul trei. Au dus Mediaşul în penalizare în doar două minute şi au reuşit un run de 13-0. Finalul a fost incandescent. Alb-violeţii au câştigat cu 86-80, după o serie de decizii contestate de oaspeţi

Devon Downey a fost din nou omul meciului. Fundaşul american a reuşit 22 de puncte, 5 recuperări şi opt pase decisive.

După ce au întrerupt şirul de nouă victorii consecutive al medieşenilor, leii încearcă să spargă gheaţa şi în meciurile din deplasare, chiar în Sala Constantin Jude. Etapa viitoare sunt oaspeţii lui... BC Timba, echipă care a obţinut cel de-al treilea succes consecutiv, după ce a învins la Miercurea Ciuc, cu 91-82.