LIGA CAMPIONILOR. Malaga – Borussia Dortmund 0-0. Au tras cu gloanţe oarbe

vlcsnap-2013-04-09-13h04m08s236

Pe stadionul La Rosaleda, Malaga a avut prima şansă de gol prin Javier Saviola, dar atacantul argentinian a ratat ţinta în minutul 7. Puţin mai târziu, Willy Caballero a intervenit excelent la picioarele lui Mario Goetze şi a păstrat tabela neschimbată.

A fost apoi rândul lui Marco Reus să ameninţe poarta gazdelor, dar şutul său nu a nimerit ţinta. Goetze a ieşit în evidenţă şi în propriul careu de 16 metri, când a respins de pe linia porţii mingea trimisă de francezul Jeremy Toulalan, în minutul 42. Repriza s-a încheiat 0 la 0, nu înaintea ca veteranul Sebastian Kehl să-şi treacă şi el în cont o ocazie.

Repriza secundă a început excelent pentru Borussia, iar Caballero a trebuit să se întrebuinţeze din nou la şutul lui Goetze. Internaţionalul german a mai irosit apoi o mare şansă, când a trimis pe lângă poarta andaluză, în minutul 65.

Malaga a replicat imediat prin Isco, dar Roman Weidenfeler a apărat. S-a încheiat 0-0, iar returul se joacă marţi, în Germania, şi va fi în direct la Digi Sport 2.

Au evoluat echipele:

Malaga: Willy Caballero - Jesus Gamez, Demichelis, Weligton, Antunes - Joaquin, Toulalan, Iturra, Isco (Duda '87) - Julio Baptista (Santa Cruz '76), Saviola (Portillo '68). Antrenor: Manuel Pellegrini.

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotici, Felipe Santana, Schmelzer - Gundogan, Kehl (Bender '80) - Reus (Schieber '69), Gotze (Kirch '90+2), Grosskreutz - Lewandowski. Antrenor: Jurgen Klopp.

În celălalt meci al zilei, Real Madrid a dispus cu 3-0 de Galatasaray Istanbul.

Meciurile disputate marţi s-au încheiat cu următoarele rezultate: PSG – FC Barcelona 2-2 şi Bayern Munchen – Juventus Torino 2-0.