Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la New Haven

simona halep

Simona Halep a învins-o, în turul doi, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, după o oră şi 33 de minute, pe Carla Suarez Navarro (Spania), poziţia 20 în ierarhia mondială.

Sportiva spaniolă, care o eliminase pe italianca Roberta Vinci, locul 12 WTA, în meciul anterior, a controlat prima parte a partidei de miercuri şi a condus cu scorul de 6-3, 4-2. Din acel moment, ea nu a mai reuşit să câştige decât un ghem până la final, la scorul de 3-0 pentru Simona Halep în setul decisiv, pe serviciul româncei.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Ekaterina Makarova (Rusia), poziţia 26 în clasamentul mondial.

Pentru performanţa reuşită la New Haven, Simona Halep va primi 120 de puncte WTA şi un cec în valoare de 17.850 de dolari.