Registrul sărăciei. Cum arată viața „pe caiet” în satele României

În satele din România, cumpărăturile încă se mai fac pe datorie. Oamenii merg la magazin, iau ce le trebuie și se trec pe caiet. O dată pe lună, când vine pensia sau ajutorul social, mai și plătesc. Ilegal, caietul sărăciei există în majoritatea magazinelor rurale. „Fără caiet mori de foame”, spun într-un glas oamenii care trăiesc de la o lună la alta. 

Recomandări video
Cele mai vizionate