robert glinta si david popovici
Robert Glință și David Popovici, Tokyo 2020 FOTO: COSR

Deși nu au obținut medalii la finalele de 200 m liber și 100 m spate, David Popovici și Robert Glință au avut timpi mai buni decât în semifinale, iar performanța lor a fost apreciată de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR), care le-a transmis un mesaj de felicitare celor doi sportivi.

Mesajul COSR este însoțit de fotografii spectaculoase din timpul celor două finale: „Acum, că în România v-ați băut deja cafeaua, să vă trimitem și câteva imagini superbe de la finalele în care au evoluat înotătorii noștri. Felicitări, David Popovici (locul 4) David Popovici , felicitări Robert Glință (locul 😎 Robert Glință ! Toată admirația pentru munca voastră! Sunteți printre #CeiMaiBuniDintreNoi, #Tokyo2020

David Popovici, Tokyo 2020, finala 200 m liber FOTO: COSR

David Popovici, la 2 sutimi de secundă de medalia de bronz

David Popovici, copilul minune al înotului românesc şi mondial, a făcut o cursă formidabilă în finala de la 200 m liber, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, în care a obţinut un excelent loc patru, la doar două sutimi de medalia de bronz.

Popovici a luat startul pe primul culoar, iar după primii 50 m a fost al treilea, a întors al patrulea la 100 m şi al şaselea la 150 m, după care pe ultima lungime a avut un finiş formidabil, terminând pe locul patru (1min44sec68/100, la doar 2/100 de bronzul olimpic.

Finala de la 200 m liber, disputată la Aquatics Centre din Tokyo, a fost câştigată de britanicul Tom Dean (1min44sec22/100), urmat în clasament de conaţionalul său Duncan Scott (1min44sec26/100) şi de brazilianul Fernando Scheffer (1min44sec66/100).

Înotătorul român de 16 ani, care la Tokyo a trecut rapid de la statutul de mare speranţă la un sportiv deja consacrat, va concura marţi seara şi în serii la 100 m liber.

Robert Glință, pe locul 8 în finala olimpică la 100 de metri spate

Robert Glinţă a înotat la potenţialul său maxim în finala probei de 100 m spate, desfăşurată marţi dimineaţa la Aquatics Centre, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, dar nu a reuşit o clasare mai bună de locul opt, la fel ca acum patru ani la Rio.

Glinţă a luat startul de pe culoarul opt, a început bine şi ocupa locul patru la jumătatea cursei, însă pe ultimii metri nu a mai reuşit să-şi plaseze sprintul său obişnuit şi a încheiat cursa pe ultimul loc (52sec95/100), dar cu un timp clar mai bun decât în serii şi semifinale.

Medalia de aur la 100 m spate a fost cucerită de rusul Evgheni Rilov (51sec98/100), podiumul fiind completat de conaţionalul său Kliment Kolesnikov (52sec00) şi de americanul Ryan Murphy (52sec19/100).