VIDEO. Remiză albă în derby-ul dintre Atletico Madrid și Barcelona

derby1

În prima repriză, Diego Costa le-a dat emoţii catalanilor la o lovitură de colţ. Atacantul lui Atletico a ajuns însă prea târziu la minge şi nu a mai găsit ţinta. Dincolo, Pique l-a pus la pus la încercare pe Courtois cu un şut de la distanţă. Leo Messi a fost trimis pe teren după pauză şi a fost cel mai periculos jucător al trupei lui Gerardo Martino.

Argentinianul a fost găsit în poziţie ideală, dar a trimis cu capul pe lângă poartă. Formaţia lui Diego Siemone a replicat prin Arda Turan. Şutul mijocaşului turc a fost însă apărat fără probleme de Valdes. Ultima ocazie a partidei le-a aparţinut catalanilor. Courtois a respins şutul lui Messi, iar Atletico Madrid - Barcelona s-a terminat 0-0.

După remiza de pe Vicente Calderon, „extratereştrii” au rămas pe primul loc în campionat, la egalitate de puncte cu Atletico, dar cu un golaveraj superior.